A rózsa tavaszi metszése

Ismét aktuális kerttémával jelentkezünk, lássuk a rózsa tavaszi metszésének fortélyait!
Tavaszi kerti teendőink közé tartozik rózsáink metszése is. A rózsa metszésére igaz, hogy „aki mer, az nyer”. Lássuk, mennyire kell merésznek lennünk, hogy csodás virágözönt nyerjünk vele. A rózsák metszését tekintve általános érvényű szabály, hogy inkább tél végén, kora tavasszal metsszük, mint ősszel. Év közben, nyáron a rózsát csak akkor metsszük meg, ha elszáradt virágokat, leveleket, növényi részeket látunk rajta! Ősszel sem szerencsés metszeni, hiszen az őszi metszés után a növényt fagykár érheti, így a visszavágott részből is veszíthetünk. Ha nagyon sok rózsatőről kell gondoskodnunk, megtehetjük, hogy a nagy zöldtömeget levágjuk ősszel, de 30 cm magasan mindenképpen hagyjuk meg a növényt.

A tavaszi metszés időzítése nem könnyű feladat.
A rózsa nappali 8-10 fokban már hajt, de ilyenkor még fagyhat éjszaka. A metszés ideális időpontja akkor van, amikor már nincs jelentős fagy éjjel sem, a nappali felmelegedés pedig olyan mértékű, hogy növényeink már elkezdenek hajtani. Ez a fagyos idő elmúltától a rügypattanásig tartó időszak sokszor mindössze 2 hetes hosszúságú, ezért legyünk szemfülesek!

Hogyan metsszük rózsáinkat?
A növények metszéséhez mindig tiszta, éles metszőollót használjunk, a csorba, nem megfelelően tiszta vágófelület betegségeket okozhat, terjeszthet. A rózsa tavaszi metszése során alakítjuk ki a rózsa alakját, formáját, ezt nem szabad szem elől tévesztenünk munkánk során. Mindenekelőtt fontos tudni, hogy a szabad szemmel is jól látható oltási pontnál lejjebb növő hajtás vadhajtás, amelyet tőtől ki kell metszenünk. Szintén el kell távolítanunk a beteg, sérült ágakat és szárrészeket, a szabálytalan alakú, kedvezőtlen irányban hajtó szárakat (például az erősebb ágat keresztező hajtást, a korona belseje felé növő hajtást). Metsszük vissza a fagyási sérüléseket 4 cm mélyen. Az egészséges ágakat illetően a metszési szabály a vékonyabb ágak esetében 2 rügyre metszés, a vastagabbaknál 4 rügyre metszés. A vágást a rügy felett fél-egy centiméterrel, ferdén ejtsük meg. A felső rügy abba az irányba nézzen, amerre az új hajtást nevelni szeretnénk! A cserépben nevelt rózsa metszését tekintve ugyanezek az elvek érvényesek. Ha elég bátrak voltunk, a metszés eredményeképp a talajtól 10-15-20 cm magas növényünk marad.

A magas törzsű rózsa metszése.
A magas törzsű rózsa metszése annyiban különbözik a fentiektől, hogy a törzsön lévő koronával dolgozunk. Nézzük végig a törzset a talajtól, és ha vadhajtást látunk rajta, metsszük ki. A növény koronáját illetően a rózsametszés általános szabályai vonatkoznak a magas törzsű rózsákra is, tehát először a visszafagyott, sérült, kedvezőtlenül növő hajtásokat távolítjuk el, majd az egészséges ágakat, hajtásokat 2, illetve 4 rügyre bátran visszametsszük.

A futórózsa metszése.
A futórózsa metszése sem boszorkányság. Esetében nem a talajszinttől végezzük a metszést, hanem onnan, ahol a törzsrész elágazik. Azt kell átgondolnunk, a főágak elágazása után merre szeretnénk vezetni a vázágakat (például ha rá szeretnénk futtatni valamire, úgy kell metszenünk a vázágakat, hogy a növény arra hajtson). Arra ügyeljünk, hogy 30-40 cm távolság legyen a vázágak között, ebbe nő majd bele a lombozat, illetve a virágok. A metszést a főágaktól való elágazás után 5-6 rüggyel ejtsük meg.

Legyünk bátrak, hiszen az alapos visszametszés jót tesz rózsáinknak, rengeteg virággal fogják meghálálni.