Júniusi teendőink a kertben
Hivatalosan is beköszöntött a nyár. Növényeink folyamatos gondoskodásáról azonban ne feledkezzünk meg ezalatt az időszak alatt sem, hiszen most különösen szükségük van a mindennapos figyelemre és ápolásra ahhoz, hogy továbbra is szépek, egészségesek maradjanak. Tehát lássuk a júniusi kerti tennivalóinkat!
Díszkert
A késői fagyokat már biztonsággal magunk mögött tudhatjuk A védett helyen nevelt növényeink kikerülhetnek ágyásainkba. Azonban ahhoz, hogy kint is hosszú életűek legyenek, az erős napfényhez és a meleghez fokozatosan szoktassuk őket.
Legkésőbb most ajánlott a szabadba vinnünk az összes edényes növényt és szobanövényt, amit nyáron kint szeretnénk tartani.
A virágládákban lévő egynyári virágok sok vizet és trágyázást igényelnek, persze ez szabadföldben lévő társaikra is igaz. Most érdemes még kiritkítani a hamarosan virágzó, vagy már virágos állapot előtt álló egynyári virágokat. Kifejezetten hasznos ez, hiszen dúsabb gyökérzettel és több, valamint szebb virágzattal hálálják meg a több helyet. Ahhoz, hogy újabb virágzásra ösztönözzük őket, az elnyílt virágokat távolítsuk el. Ajánlott ezeket a virágokat fokozatosan ültetnünk, hiszen így ősszel tovább gyönyörködhetünk virágszőnyegünkben.
Május – júniusban van a kétnyári virágok magvetési ideje is. Ezt legkésőbb most kezdjük el, hogy palántáink őszre erőteljesek, és kiültethetők legyenek, melyek a következő évben (ugyanúgy május-június fele) már virágjukkal díszíthetik kertünket. Ilyen kiültetési célból termesztett, hosszú tenyészidőjű, kétnyári dísznövények például a Dianthus barbatus (törökszegfű), Digitalis purpurea (piros gyűszűvirág), Campanula medium (bögrevirág), Erysimum cheirii (sárga viola), Myosotis dissitiflora (nefelejcs), Dianthus barbatus (törökszegfű).
A jácintok hagymáit szedjük fel, mikor az elvirágzás után már a levelei elszáradtak és visszahúzódtak. Kiemelésükkor igyekezzünk minél kevésbé megsérteni a növény mélyre húzódó gyökereit. Tároljuk száraz, szellős helyen az őszi kiültetésükig. A tárolás alatt távolítsuk el az elszáradt leveleket, és válasszuk le a fiókhagymákat. A nárcisz hagymáinak felszedésével nem kell sietnünk. Elég június végén, júliusban a lombozat teljes elszáradása után elvégeznünk ezt a műveletet. Utóérlelésüket szintén száraz, szellős helyen végezzük, és közben róluk is válasszuk le a fiókhagymákat. A válogatott példányok szeptemberben, kedvező időjárás esetén akár október elején kerüljenek ki a szabad földbe.
A kardvirág hagymákat folyamatosan ültethetjük júniustól augusztusig, így folyamatos virágzást biztosíthatunk a nyár végéig. A dália bokrokat folyamatosan kötözni kell a melléjük helyezett karókhoz.
Júniusban kezdődik a rózsák virágzása. Óvatosan távolítsuk el az elszáradt virágokat, hogy a rózsabokor ne veszítsen túl sok levelet. Ne feledkezzünk meg a tápanyag-utánpótlásról se. Alig kell öntözni a jól begyökeresedett töveket, azonban a frissen ültetett rózsát esténként érdemes jól beiszapolni vízzel. A leveleket ne öntözzük! Erőteljesebb és gazdagabban virágzó lesz növényünk a szerves trágyától. Amennyiben a megfelelő fajtát a megfelelő helyre ültetjük, ritkábban lépnek fel betegségek, mint a lisztharmat vagy a rózsarozsda. Amennyiben mégis feltűnne valamelyik betegség, a beteg leveleket azonnal vágjuk le, és ne tegyük a komposztba!
A sövényeket ilyenkor érdemes először nyírni, hiszen ebben az időszakban vannak teljes növekedési fázisukban. Amennyiben észre vennénk, hogy kismadarak fészkelnek a sövényben, várjunk a nyírással, míg kirepülnek. A tömött sövény is egyenesre vágható egy spárga mellett. A visszavágással ne késlekedjünk, mert a csupasz ágak csak erőteljes visszavágás után hajtanak ki ismét.
A gyepet továbbra is érdemes a csapadékmennyiségtől függően hetente nyírni, és a megfelelő öntözésről is gondoskodjunk. Erősebbek és egészségesebbek lesznek a fűszálak rendszeres fűnyírás esetén, amelyek azután a gyomnövényeket is elnyomják. A fűnyesedék felhasználható mulcsozáshoz is.
Nyaralás előtt a gyepet már ne trágyázzuk, mert fokozza a növekedést. A következő nyírás ugyanis csak nyaralás után esedékes.
Gyümölcsös, zöldséges
Amennyiben elmaradt volna májusban, még lehetőség van a karalábé, a brokkoli, a paradicsom, a karfiol, az édesburgonya stb. ültetése.
Ilyenkor vethető még a cékla, az uborka, a zöldborsó, a bokorbab, a karós bab, az édeskömény, a hónapos retek, a retek, a karalábé, a fejes saláta, a sütőtök, a mángold.
A fűszernövények is vethetők még, mint a kapor, zsázsa, turbolya, petrezselyem.
A zöldbabot, hónapos retket, sárgarépát és salátát rendszeresen öntözzük.
Most érdemes kézzel beporozni a dinnye, a tök és az uborka virágait. Bár a beporzásban a méhek valószínűleg segítenek, de azért ne hagyatkozzunk csak rájuk.
A paradicsomok alsó leveleit távolítsuk el, és az oldalhajtásokat rendszeresen csipkedjük ki.
Az uborka palántákat is figyeljük. Amennyiben szükséges segítsük a tám rendszeren a kacsok kapaszkodását.
A zöldséges sorokat nézzük át, és a még sűrűn maradt részeket ritkítsuk ki.
A hajszálcsövesség megszüntetéséhez a talajt folyamatosan lazítsuk, gereblyézzük, majd mulcsozzuk. A gyomnövényeket irtsuk.
Esetleg virágokat (pl. körömvirág, sarkantyúka, bársonyvirág) is ültethetünk a veteményeskertbe. Ezek sok esetben magukhoz vonzzák a kártevőket, így amennyiben olyan szintű kártevő támadás éri a kertünket, elég ezeket gyökerestől eltávolítanunk a kertből.
Gyümölcsök közül eljött a szamóca, a cseresznye, az egres, a ribizli, a málna, a korai szeder betakarításának ideje. Ha bő termést szeretnénk jövőre is, akkor szüret után is szükségük van bőséges locsolásra és a kártevők eltávolítására. A gyümölcsök leszedése után a szamócát vissza kell vágni, hogy következő évben is gazdag termést hozzon.
Ellenőrizzük folyamatosan a gyümölcsfákat. A gombabetegségek megelőzése érdekében a lehullott gyümölcsöt azonnal távolítsuk el, valamint folytassuk a gyümölcsritkítást.
Távolítsuk el a gyümölcsfák vízhajtásait.
Mulcsozzuk levágott fűvel a fák tányérját, ezáltal a talaj jobban tárolja a nedvességet.
Fokozottan jelentkezik a tápanyaghiány a gyümölcsfáknál júniusban. Tünetei a kisméretű levelek, a rövid hajtások, a gyenge virág- és termés berakódás. A gyümölcstermő növényeknek káliumtúlsúlyos, kiegyenlített, minden makró- és mikroelemet tartalmazó tápanyagellátásra van szükségük.
Május-júniusban a legjobb a fákat metszeni, útban lévő ágakat levágni, mert ilyenkor a legerősebb a fák ellenálló képessége, és a sebparazita gombák a legkevésbé fertőznek.
Növényvédelem
Júniustól kezdi a petéi lerakását az almamoly. Feromoncsapdák elhelyezésével jelentősen csökkenthetjük a peterakást. Közvetlenül a talaj felett, a fa törzsére erősített hullámpapír gyűrű segítségével az elbújt lárvákat elcsíphetjük. Jó búvóhelynek találják a lárvák a bábozódáshoz a hullámpapír csövecskéit. A madarak pedig hamarosan kicsipegetik a bábokat vagy lárvákat. Amennyiben mégis maradnának a csapdában páran, azokat égessük el. Nagyon meleg nyarakon augusztus végén az eljárást ismételjük meg.
A burgonyabogár lárvák elleni védekezések közé tartozik például a vetőgumó előcsíráztatása, a megfelelő izolációs távolság betartása, a burgonya sorköz takarása szalma mulccsal vagy fóliával, növénytársítás fokhagymával, zöldbabbal, tormával, kaporral. A talajban telelő egyedeket a vetésváltással, az egyenletes kelés biztosításával, valamint a táplálékul szolgáló gyomok irtásával ritkíthatjuk. Néhány tő padlizsánnal kicsalogathatod a bokrok közül a bogarakat, hiszen a burgonyabogár a padlizsánt még a krumplinál is jobban szereti. Kevés tő esetén a peték a levelek fonákáról letörölhetők! A lárvákat, bogarakat gyűjtsük össze, és semmisítsük meg.
A levéltetvek tömegesen jelennek meg a nagy melegek beálltáig. Ellenük forró (60C, bojlerből jövő forró víz) vizes permetezéssel lehet védekezni. Segít a slaggal, erős vízsugárral való lemosás is, amely sikerrel használható pl. őszibarackfa esetében.
Tetvek, de egyéb kártevők ellen is (atkák, hagymalégy) felhasználhatjuk a rebarbara levének főzetét. Hetente többször, akár naponta is permetezhetünk vele.
A vándorpoloskák kiskori lárvái is megjelennek. A petéket mossuk le a levél hátoldaláról. Reggeli dermedt állapotukban a kifejlett rovarokat széles szájú, vízzel telt edénybe lehet rázni. A vándorpoloska nagyon kedveli a spenótfát, ezért róla könnyen lerázhatók a bogarak, amiket a földre hullás után össze lehet taposni.
Esős idő után a levélfonákról nedves ruhával letörölhetők a liszteskék. Vagy a növény fölé helyezhetünk sárga lapot (rovarcsapda vízszintesen), majd a levelet megmozgatva, a rovar belerepül, beleragad a csapdába.
Lassan mindent ellepnek az amerikai lepkekabócák, és a takácsatkák is. Érdemes akár kétnaponta permeteznünk mosogatószeres permetezővel, amit csalán lé, zsurló lé és csípős paprika lé permetezéssel váltogathatunk. Hasonlóan védekezhetünk a kardvirágot és szegfűféléket támadó tripszek ellen is.
Kézzel vagy szappanos kefével sikáljuk le pl. a rózsa száráról a pajzstetűt.
Azonnal be kell gyűjteni a gyapjaslepke hernyófészkeit, de emellett sok madárfaj is a természetes ellenségei közé tartozik.
A sok tápnövényű amerikai szövőlepke ellen úgy védekezhetünk a leghasznosabban, ha levágjuk, és elégetjük a fészkeket. A száraz meleget nem szeretik.
Általában elmondhatjuk, hogy azonnal eltávolítandók a kiskertben a fertőzött levelek. Rendszeresen ellenőrizzük a levelek fonákját. Azonnal avatkozzunk be az első jeleknél. Kártevők ellen használjunk rovarcsapdát, csalánleves, citromfüves permetezést, narancsolajos permetezést.
A napjainkban egyre jellemzőbb szélkárokat és a peronoszpóra veszélyét a szőlő kötözésével csökkenthetjük. Május végétől mutatkoznak az első tünetek a szőlőn, a levél fonákján a fehér penész kivirágzás, valamint a levél színén jelentkező olajfoltok. A peronoszpóra sok zöldségfélét is megtámad (káposzta, uborka stb.). Réz és kén készítményekkel védekezhetünk ellene.
A monília főleg csapadékos időben ütheti fel a fejét, és szinte minden gyümölcsön megjelenhet. Így az érő cseresznyén is. A hulló gyümölcsöt azonnal szedjük egy tömény rézgálicos vízzel telt vödörbe. Amikor már megtelt a vödör, a rézgálic oldatot fel kell hígítani, és mehet a komposztra.
Az őszibarackról szedjük le a tafrinás levélfodrosodással fertőzött levelet!
A gombabetegségek a kabakosok nagy ellenségei. Többek között ezért ajánlott az uborka alsó leveleit le csipkednünk. Az uborkaháló is jó megoldás lehet a gomba spórák távol tartásában, és még a termés is tisztább marad, valamint könnyebben szedhető a segítségével. Azt tartsuk észben, hogy az uborka nem fut magától a hálóra, nekünk kell rá igazgatni. Érdemes a termések alá vastag szalmaréteget teríteni a tökfélék (pl. tök, patisszon) érésének idején, mely védi a rothasztó gombáktól és megakadályozza a súlyos termések eldeformálódását is.
Sajnos a vírusbetegségek ellen nem tudunk védekezni! Terjesztheti őket a levéltetű, a faiskolában vásárolt oltványok stb. A beteg fát ki kell vágni, és a helyére 7 évig ne ültessünk ugyanabba a növénycsaládba tartozó a fajt a helyére!